Wydajność systemów

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne ma niewielką moc, więc żeby otrzymać moc wymaganą, łączy się ogniwa szeregowo lub równolegle w panele albo moduły. Jest to jednocześnie związane z koniecznością zwiększenia powierzchni niezbędnej do ich montażu.
Jednak nie umniejsza to ich najważniejszych zalet - są niezawodne, lekkie i - co najistotniejsze - można dzięki nim uzyskać darmową energię elektryczną.

A oprócz tego odbywa się to praktycznie bezobsługowo!
Jednostka mocy w fotowoltaice to watt peak (Wp).

Wydajność systemu fotowoltaicznego - zależy od intensywności nasłonecznienia w ciągu roku w miejscu, w którym system ma być zamontowany. Jest ona większa, jeśli dni są słoneczne i promieniowanie mocniejsze. Równie ważny jest kierunek, w którym solary zostaną ustawione, a także kąt ich nachylenia. Dlatego najlepszym miejscem do montażu paneli są dachy budowli oraz właściwie nasłonecznione elewacje. W polskim klimacie z sytemu fotowoltaicznego o mocy 1 kWp, przy użyciu nieruchomych paneli, które ustawi się pod najbardziej optymalnym kątem – można uzyskać 850–950 kWh energii rocznie. Jeśli ich ustawienie nie będzie idealne, wydajność sytemu będzie niższa. Największy wzrost wydajności, bo aż o 30%, daje ustawienie baterii słonecznych na tzw. trackerze, gdyż tracker śledzi słońce i powoduje, że panele cały czas są pod kątem optymalnym w stosunku do promieniowania słonecznego. Zastosowanie takiego właśnie rozwiązania z paneli o mocy 1 kWp może dać od 1000 do 1230 kWh energii rocznie.